پیراهن

آموزش نحوه اتوکشی و مراقبت از پیراهن مردانه برای آقایان

0
اتو کردن پیراهن شیک پوش

همواره آقایان، اتو کردن پیراهن مردانه را کاری سخت و خسته کننده می‌دانند. در حالی که اگر اصول اتو کردن را بدانید خواهید دید که این کار آنقدر که به نظر میرسد سخت نیست. اگر شما هم جزو افرادی هستید که اتو کردن شما را خسته می‌کند، این نوشتار را تا انتها بخوانید.  در ادامه آموزش اتو کردن پیراهن مردانه و نکات مهم آن بیان شده است. با یادگیری آموزش اتوی پیراهن مردانه، لباسی صاف و مرتب خواهید داشت و مانند یک الماس خواهید درخشید.

اتوکردن پیراهن مردانه شیک پوش

آموزش اتو کردن پیراهن مردانه

اتو کردن کار سختی نیست ولی نیاز به آموزش دارد.  تصور کنید میخواهید پیراهن مردانه پنبه‌ای (۵ درصد) را با حرارت پنج یا شش (بنابر درجه‌) اتو کنید. در ابتدا قسمت داخلی پیراهن مردانه و سپس قسمت خارجی پیراهن را باید اتو کنید. این کارزمان اتو زدن را دو دقیقه افزایش میدهد، اما نتیجه نهایی آن  بسیار شگفت انگیز است. برای پارچه‌های پنبه‌ای ضخیم‌تر، بیشتر.

گام اول : وسایل لازم برای اتو کردن

بر روی قسمت داخلی یقه پیراهن‌ مردانه  یک آرم  وجود دارد که برروی یقه دوخته شده و تمامی اطلاعات نظیر جنس پارچه، درجه حرارت شست‌و‌شو و اتو کردن بر روی آن درج شده است؛ قبل از شروع اتو کردن این آرم را به دقت مطالعه کنید. بسیاری از پیراهن  مردانه  از جنس پنبه یا ترکیبی از پنبه و نخ تولید می‌شوند. چرا که این جنس پیراهن‌ در برابر حرارت بالا مقاوم هستند. اما پارچه‌های پیراهن پلی‌استر در مقابله با حرارت اصلا مقاومت ندارند. اگر از جنس پارچه مطمئن نیستید، با درجه حرارت پایین پیراهن را اتو کنید.

 • فراموش نکنید که برای اتو کردن، پیراهن باید مرطوب باشد نه خیس. مرطوب بودن پیراهن موجب می‌شودکه اتو را در حالت خشک استفاده کنید.
 • در بهترین حالت پیراهن هنوز رطوبت ناشی از شستشو را دارد اما اگر پیراهن خشک است، آن‌ها را با آب‌پاش کمی خیس کنید.
 • میز اتو را در نزدیکی یک پریز برق نزدیک به کمد لباس‌ها قرار دهید. چرا که باید همه لباس‌ها را بلافاصله بعد از اتو کردن آویزان کنید.
 • مطمئن شوید آب کافی در مخزن اتو وجود دارد و سپس آن را به پریز برق وصل کنید، اتو را روی کمترین درجه حرارت که نیاز دارید، تنظیم کنید.
 • پس از گذشت ۲ دقیقه اتو آماده است. اتو کردن را با سبک‌ترین لباس‌ها آغاز کنید و با اطمینان حاصل از رطوبت کافی لباس ها  اتو کشی را غاز کنید.
جالب است بخوانید  بهترین استایل برای اولین روز کاری

اتو کردن یقه پیراهن شیک پوش

گام دوم: از یقه پیراهن شروع کنید

همواره اتو کردن پیراهن مردانه را از یقه پیراهن شروع کنید. یقه بخش مهمی از لباس است، مخصوصا اگر پیراهن همراه با کت و شلوار رسمی یا اسپرت پوشیده می‌شود. اگر میخواهید پیراهن خود را زیر پلیور یا ژاکت بپوشید، می‌توانید به اتو کردن یقه و سر‌آستین اکتفا کنید. به شرطی که ژاکت خود را از تن بیرون نیاورید!

خب؛ بدین ترتیب اتو کردن یقه را آغاز میکنیم. از رطوبت پیراهن مطمئن شوید سپس از تای پایینی متصل به پیراهن شروع کنید، به آرامی با فشار دادن اتو از یک نقطه به نقطه دیگر این کار را ادامه دهید. سپس، یقه پیراهن را برگردانید و این روند را در خارج از یقه نیز تکرار کنید.

گام سوم: با سرآستین‌ها اتو کردن را ادامه دهید.

سرآستین‌ها توجه زیادی را به خود جلب میکنند. برای اتو کردن سرآستین‌ها، ابتدا باید دکمه را باز کنید و سپس به صورت کاملا صاف روی سطح میز اتو قرار دهید. در ادامه از داخل سرآستین و سپس از سمت خارج اتو را روی آن بگذارید. با دقت اطراف دکمه‌ها را اتو کنید. به هیچ عنوان اتو را بر روی دکمه‌ها قرار ندهید (مگر اینکه پارچه‌ای روی آن‌ها موجود باشد).

اتو کردن پیراهن شیک پوش

گام چهارم: قسمت جلوی پیراهن را اتو کنید

اتو را با دقت در اطراف دکمه‌ها حرکت دهید. بعد از آن با دقت بالای شانه را اتو کنید. اینکار را در طرف دیگر نیز تکرار کنید و در صورتی که پیراهن شما جیب دارد، این قسمت را به سمت بالا و پایین اتو کنید. برای اتو کردن قسمت شانه با دقت و ارامش عمل کنید، چرا که این قسمت‌ به شدت چشمگیر است.

جالب است بخوانید  شخصیت شناسی جالب افراد خوش تیپ

گام پنجم: پشت پیراهن را اتو کنید

پیراهن را به پشت روی میز اتو قرار دهید به شکلی که نصفی از پیراهن روی میز باشد. با آرامش شروع به اتو کردن پشت پیراهن کنید و بعد پیراهن را بچرخانید و نیمه اتو نشده را اتوکنید.

اتو کردن آستین پیراهن شیک پوش

مرحله ششم: آستین‌ها را اتو کنید

اتو کردن آستین، روش‌های گوناگونی دارد و البته  که دشوارترین مرحله اتو کردن پیراهن، اتو کردن آستین است؛ چراکه دو لایه پارچه را باید هم‌زمان اتو کنید. نخست آستین‌ها را به صورت کامل بر روی سطح میز صاف کرده و اتو کنید. در صورتی که میز اتوی شما قسمت اتو کردن آستین ندارد و آستین شما نیز خط اتو ندارد، می‌توانید یک حوله را رول کرده و درون آستین قرار دهید و اتو کردن را بدون مشکل ادامه دهید تا خط اتویی بر روی آستین شما تشکیل نشود.

گام هفتم: بررسی پایانی و آویزان کردن در کمد لباس‌ها

در نهایت پیراهن را با دقت بررسی کنید و در صورتی که لازم است قسمت‌هایی را که باز هم چروک هستند و از چشم شما دور مانده‌اند را مجددا اتو کنید. سپس پیراهن را روی چوب‌لباسی قرار دهید و درکمد آویزان کنید.

نکاتی که باید برای اتو کردن آن‌ها را رعایت کنید

 • اگر نمی‌خواهید حرارت اتو بالا باشد اما نیاز به رطوبت هم دارید، از اسپری آب‌پاش به جای دکمه بخار خود اتو استفاده کنید.
 • برای تولید بخار، اتو را در بالاترین درجه حرارت قرار ‌دهید. در صورتی که آن را بر روی درجه متوسط قرار دهید، آب به صورت قطره‌ای از اتو خارج می‌شود.
 • برای تمیز کردن مخزن آب اتو، یک محلول ۱ به ۱ آب و سرکه سفید را درون مخزن اتو ریخته و بغد از گرم شدن اتو، آن را از برق بکشید و محلول را تخلیه کنید. یک ساعت بعد این کار را با آب تکرار کنید. در نهایت مخزن را با آب مقطر پرکنید.
 • برای پرکردن مخزن اتو از آب مقطر استفاده کنید. اگر از آب شیر برای پر کردن مخزن اتو استفاده کنید، مواد معدنی موجود در آب، درون مخزن آتو، رسوب خواهد کرد. رسوبات خروج بخار را دچار مشکل خواهد کرد و یا لکه‌های سفید بر روی پیراهن ایجاد خواهد شد.
 • همواره در پایان اتو کردن، مخزن اتو را از آب خالی کنید.
 • به هیچ عنوان اتو را بر روی دکمه‌ها قرار ندهید. حتی در صورتی که پارچه بر روی دکمه وجود دارد، از دمای کم برای اتو کردن قسمت دارای دکمه استفاده کنید، زیرا این کار، در ظاهر پیراهن شما به شدت تأثیرگذار خواهد بود.
 • به هیچ عنوان یک پیراهن کثیف را اتو نکنید. چرا که لکه‌ها را بر روی آن ماندگار خواهید کرد و دیگر نمیتوانید این لکه‌ها را از روی لباس خود پاک کنید.
جالب است بخوانید  بایدها و نبایدها درباره نحوه پوشیدن ژاکت و پیراهن مردانه

 

با کت تک در پاییز بدرخشید

مقاله قبلی

صفر تا صد ست کردن اکسسوری های جذاب مردانه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پیراهن