پیراهنمد و استایل

پوشاک مردان ایرانی در طول تاریخ

0

 

در طول تاریخ صنعت پوشاک مردانه تغییر به سزایی کرده است. پوشاک مردان در طول تاریخ بسیار تغییر کرده است. پوشاک مردانه ایرانی در طول تمام دوران متفاوت بوده است برای مثال مردان در دوران صفویه و قاجاریه یک جور پوشش داشتند و در زمان انقلاب و بعد از انقلاب به یک شکل دیگر لباس پوشیدند. این تغییر نشان دهنده این است که صنعت مد و فشن در طول تاریخ بسیار تغییر کرده است و امروزه مد در پوشاک مردان ایرانی به سمت مد و فشن اروپایی رفته است.

اما ناگفته نماند که با تولید ملی تاریخچه پوشاک مردان ایرانی تکانی زیاد خورد و با تولید ملی تنوع لباس برای آقایان بسیار زیاد شد.

پوشش آقایان در طول تاریخ بنابر شرایط اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تغییر می کند و امروزه بسیار تغییر هم کرده است.

مردان در دوران های پیش از انقلاب دو دسته بودند : آن هایی که آقازاده بودند و لباس های بلند و پر زرق و برق می پوشیدند و دسته دیگه که از نوع قشر معمولی بودند و لباس های بلند از پارچه های مهمولی تن می کردند.

اما همیشه در طول تاریخ یک اصل تغییر نکرده است اینکه تاریخچه لباس های مردانه و زنان همیشه در طول تاریخ لباس ایران پیوندی عمیق با حجاب داشته است ، مفهوم این جمله فقط محجبه بودن نیست منظور پوشش موجه داشتن است.

مردان در زمان های خیلی گذشته معمولا از کلاه در استایل خود استفاده می کردند که در هر دوره در طول تاریخ مدل این کلاه ها متفاوت بوده است. مثلا در دوران های قاجار و قبل از اسلام کلاه هایی با ارتفاع بلند که با سنگ های قیمتی کار شده بود استفاده می کردند. مردمی هم که از قشر معمولی بودند این کلاه های بلند را بدون سنگ ها بر سر خود می گذاشتند.

جالب است بخوانید  چگونه با پیراهن مردانه و ژاکت میتوان یک استایل پاییزی جذاب داشت؟

به مرور زمان در زمان انقلاب مدل این کلاه ها تغییر کرد اما مردان همچنان از کلاه استفاده می کردند اما بیشتر از مدل های کلاه های شاپو استفاده می کردند و آن ها را با کت و شلوارهایشان ست می کردند.

به مرور زمان که گذشت بعد از دوران انقلاب تا به امروز نقش کلاه های در استایل های مردان کمرنگ تر شد. اما امروزه نیز برخی از آقایان از آن ها در مدل های اسپرت که همان کلاه های کاپ هستند استفاده می کنند.

 

کفش و جوراب ها در طول تاریخ پوشاک مردان ایرانی :

در دوران قبل از انقلاب اسلامی ایران جوراب های مردان معمولا بسیار بلند بود آن ها ساق هایی تا روی پایین ماهیچه های پا می پوشیدند که این جوراب ها در فصل گرما از جنس های پنبه ای نازک بودند اما در فصل سرما از جنس پشمی بودند تا سرما را کمتر احساس کنند.

کفش آن ها در آن زمان به صورت کفش های ساده بدون هیچ بند و سگکی بود و معمولا آن ها را خودشان در مدل های مختلف می دوختند و هر قشری کفش مخصوص به خود را داشت. برای مثال روحانیون کفش مخصوص خود را داشتند که پاشنه کفش آن ها چوبی به نام ( نعلین ) بود. در آن زمان ها پوتین برای فصل سرما جود نداشت و فقط پوتین و چکمه را در سوارکاری می پوشیدند.

اما به مرور زمان که گذاشت هم جوراب ها و هم کفش ها تغییر کردند. در طزمان انقلاب جوراب های مردانه نخی پنبه ای آمد و مردان از کفش های مردانه که معمولا نوک آن ها گرد و پاشنه های ۳ سانتی متری تخم مرغی شکل داشت استفاده می کردند .

جالب است بخوانید  7 اشتباه فاحش و شگفت انگیز بامزه در استایل مردانه که آقایان مرتکب می شوند

در زمان بعد از انقلاب تا به امروزه تغییرات زیادی در دنیای کفش و جوراب مردانه به وجود آمد . دیگر فقط یک مدل جوراب مردانه وجود ندارد و شما می توانید از جوراب های ساق کوتاهی که تا مچ پای شما را می گیرد و یا از جوراب های مدل کالجی استفاده کنید که در کفش اصلا مشخص نمی شود که شما جوراب پوشیده اید.

همچنین کفش ها تغییر شگرفی کردند و آن ها در مدل های مختلف در دنیای مد جا باز کردند. کفش های چرم که دارای طرح بندی های مختلف هستند، کفش های کالجی که امروز بسیار طرفدار دارند و در استایل های تابستانه آقایان استفاده می شوند و همچنین لوفر ،کفش ها کلاسیک و بوت ها نیز جز آن دسته از کفش هایی هستند که مد شده است.

پیراهن مردانه در طول تاریخ :

مردان ایرانی در دوران های قبل از انقلاب اسلامی از پیراهن هایی استفاده می کردند که رنگ آن ها سفید بود . معمولا اشراف زادگان از جنس ابریشم برای پیراهن های سفید خود انتخاب می کردند. اغلب زن های آن ها بر روی پیراهن های مردان خود گلدوزی می کردند که یک مدل خاصی بگیرید.

اما در دوران انقلاب رفته رفته این پیراهن ها کمی تغییر کرده و پیراهن های کلاسیک مردانه یقه دار ساده و طرح دار چهارخانه و راه راه و … مد شد که معمولا دارای سرشانه های بزرگی بودند.

اما امروزه مدل های پیراهن های مردانه آن قدری زیاد شده است که برخی آقایان نمی دانند چه مدلی را انتخاب کنند. امروزه پیراهن های ساده نخی ، پنبه ای و کتان در مدل های ساده و طرح دار در دنیای مد و فشن آقایان جا باز کرده است و آقایان می توانند در هر فصل و هر مکان و موقعیتی یکی از این پیراهن ها را مناسب با شرایط انتخاب کنند.

جالب است بخوانید  اصول خرید شلوار مردانه به این ترتیب است

شلوارهای مردانه در طول تاریخ :

در زمان های قبل از انقلاب مردان بیشتر از زیر جامه استفاده می کردند شلوارهای گشاد نخی که بر زیر جامه خود می پوشیدند که معمولا ثروتمندان رنگ سفید می پوشیدند و مردان معمولی از زیر جامه های آبی ، ارغوانی و سرمه ای استفاده می کردند.

با گذشت زمان این زیر جامه ها به شلوارهای پارچه و جین ها تبدیل شد در زمان انقلاب آقایان بیشتر از این شلوارها استفاده می کردند که معمولا شلوارهای پارچه ای مردانه دارای پلیسه هایی در بالا شلوار بودند و همچنین از روی زانو ها دمپای این شلوارها گشاد می می شد. شلوارهای جین معمولا تک رنگ بودند و دمپای آن ها نیز گشاد بود.

اما امروزه مدل همه این شلوارها تغییر کرده است و شما در هر مدلی از این شلوارها صد مدل تنوع دارید. شما می توانید از شلوارهای جین مختلف در رنگ بندی مختلف و یا شلوارهای کتان و پارچه ای مختلف استفاده کنید.

شلوار جین را چگونه ست کنیم؟

مقاله قبلی

راهنمای انتخاب کیف مردانه

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر در پیراهن